zgoda
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu, logowania, marketingowego i emisji reklam, prowadzenia danych statystycznych, świadczenia usług multimedialnych oraz wsparcia usług społecznościowych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Szczgółowe informacje na temat wykorzystania plików cookie znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wykup 30 dniowy abonament, uzyskaj dostęp do wszystkich filmów i szybko naucz się lektury!
Możesz zapłacić szybkim przelewem online lub za pomocą SMS (2,46 zł brutto).

Zemsta - Wstęp


0 min 37 s 3060 razy

„Zemsta” autorstwa Aleksandra Fredry napisana została w 1833 roku, a wydana pięć lat później we Lwowie. Po raz pierwszy „Zemsta” trafiła na deski teatru Jana Nepomucena Nowakowskiegom 17 lutego 1834 roku. Fabuła dzieła to cztery akty opowieści o zwaśnionych sąsiadach, zakazanej miłości młodych ludzi, lękliwym mężczyźnie przedstawiającym siebie jako bohatera oraz wdowie chcącej zaciągnąć do ołtarza młodzieńca. Rękopisy dzieła do dzisiaj znajdują się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Akcja komedii została zbudowana w oparciu o prawdziwą historię sporu dwóch mieszkańców zamku Kamieniec w Odrzykoniu. I jak w opowiadaniu o Pawle i Gawle (również autorstwa Fredry), rodzina Skotnickich zajmowała górną część zamku, a rodzina Firlejów dolną. To właśnie Piotr Firlej i Jan Skotnicki, przedstawiciele obu rodów, stanowią pierwowzory postaci Cześnika i Rejenta.

Z naszego filmu dowiecie się od kogo Klara domagała się krokodyla jako dowodu miłości, czego młody Wacław szukał w sypialni Podstoliny oraz w jaki sposób Papkin pozyskiwał zakładników. A wszystko to i o wiele więcej w pakiecie naszych filmów.

 

Tytuł: Zemsta
Autor: Aleksander Fredro
Epoka: Romantyzm
Rodzaj: Dramat
Gatunek: Komedia
Omówienie: gimnazjumLektury
w Gimnazjum

Lektury
w Szkole ponadgimnazjalnej

Copyright © 2016 Lekturki.pl Wszystkie prawa zastrzeżone