zgoda
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu, logowania, marketingowego i emisji reklam, prowadzenia danych statystycznych, świadczenia usług multimedialnych oraz wsparcia usług społecznościowych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Szczgółowe informacje na temat wykorzystania plików cookie znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wykup 30 dniowy abonament, uzyskaj dostęp do wszystkich filmów i szybko naucz się lektury!
Możesz zapłacić szybkim przelewem online lub za pomocą SMS (2,46 zł brutto).

Wesele - Wstęp


0 min 39 s 4712 razy

„Wesele” to wyjątkowo skomplikowany dramat, którego fabułę Stanisław Wyspiański oparł na autentycznych wydarzeniach, związanych z weselem krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.

Wesele odbyło się w podkrakowskich Bronowicach, w domu Włodzimierza Tetmajera. Nawet jeśli lektura wydaje Wam się obca, to z pewnością znane są Wam powiedzenia „Każden sobie rzepkę skrobie”, „Chopin gdyby żył, to by pił”, „Chłop potęgą jest i basta” bądź „Cóż tam panie w polityce? Chińczycy trzymają się mocno?”. Niektórzy z Was spotkali się na pewno z popularnym cytatem „Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur”.

Przytoczone cytaty pochodzą właśnie z „Wesela” i – jak widać – na stałe wpisały się na listę polskich porzekadeł. Pakiet wideo, który znajdziecie w serwisie Lekturki.pl pozwoli Wam zdobyć dużo więcej informacji o książce, jej fabule oraz bohaterach.

 

Tytuł: Wesele
Autor: Stanisław Wyspiański
Epoka: Modernizm
Rodzaj: Dramat
Gatunek: Dramat poetycki
Szkoła: PonadgimnazjalnaLektury
w Gimnazjum

Lektury
w Szkole ponadgimnazjalnej

Copyright © 2016 Lekturki.pl Wszystkie prawa zastrzeżone