zgoda
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu, logowania, marketingowego i emisji reklam, prowadzenia danych statystycznych, świadczenia usług multimedialnych oraz wsparcia usług społecznościowych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Szczgółowe informacje na temat wykorzystania plików cookie znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wykup 30 dniowy abonament, uzyskaj dostęp do wszystkich filmów i szybko naucz się lektury!
Możesz zapłacić szybkim przelewem online lub za pomocą SMS (2,46 zł brutto).

Pan Tadeusz - Wstęp


0 min 51 s 3678 razy

„Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie” to epopeja narodowa, którą napisał… Brawo! Adam Mickiewicz. Powstała w latach 1832-1834 w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych trzynastozgłoskowcem, a rozpoczyna się Inwokacją. Pierwsze wydanie zostało opublikowane w 1834 roku w Paryżu, gdzie ukazało się w dwóch tomach.

„Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie” przedstawia historię szlachty - ludzi lubiących zakrapiane biesiady i polowania, a przy tym porywczych i kłótliwych. Mickiewicz na kanwie sielanki życia zaściankowej szlachty buduje historię miłosną, rozgrywającą się w czasach oczekiwania na Napoleona i walki z Moskalami. Akcja utworu rozgrywa się w ciągu pięciu dni 1811 roku oraz dwóch dni roku 1812. W utworze bezapelacyjnie wyczuwana jest tęsknota z ojczyzną i spokojnymi czasami.

Jeśli chcecie dowiedzieć się kogo obeszły mrówki, kto ukrywa się pod postacią Księdza, czyj hart upoluje zająca lub kto powali niedźwiedzia - odpowiedzi znajdziecie w naszych filmach.

 

Tytuł: Pan Tadeusz
Autor: Adam Mickiewicz
Epoka: Romantyzm
Rodzaj: Epika
Gatunek: Epopeja
Omówienie: gimnazjumLektury
w Gimnazjum

Lektury
w Szkole ponadgimnazjalnej

Copyright © 2016 Lekturki.pl Wszystkie prawa zastrzeżone