zgoda
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu, logowania, marketingowego i emisji reklam, prowadzenia danych statystycznych, świadczenia usług multimedialnych oraz wsparcia usług społecznościowych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Szczgółowe informacje na temat wykorzystania plików cookie znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wykup 30 dniowy abonament, uzyskaj dostęp do wszystkich filmów i szybko naucz się lektury!
Możesz zapłacić szybkim przelewem online lub za pomocą SMS (2,46 zł brutto).

Ferdydurke - Wstęp


0 min 36 s 3628 razy

„Ferdydurke”, pierwsza powieść Witolda Gombrowicza, jest datowana na 1938 rok. Jeszcze przed II wojną światową została uznana za utwór wybitny. W obecnych czasach uważana jest za jedno z czołowych osiągnięć polskiej literatury międzywojennej.

Choć bohaterem powieści jest 30-letni, początkujący literat Józio Kowalski, który niespodziewanie zostaje cofnięty do gimnazjum, „Ferdydurke” jest przede wszystkim dyskusją autora o formowaniu się człowieka. To ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na pytania: kim jestem? Czy jestem sobą i co to oznacza? Czy można być „sobą”?
Skomplikowane? Bez obaw. W zrozumieniu pomogą Wam filmy, które specjalnie dla Was udostępniliśmy w serwisie Lekturki.pl.

Jeśli nie zdążyliście przeczytać „Ferdydurke” lub po przeczytaniu jej nadal nie czujecie się pewnie przed czekającym Was sprawdzianem lub wypracowaniem – trafiliście na właściwą stronę. Z filmów dowiecie się nie tylko, komu Józio włożył do pantofla zdychającą muchę, co w gombrowiczowskim slangu oznacza gęba, pupa i łydka, czy i jak można zgwałcić kogoś przez uszy. Nie zwlekajcie, oglądajcie!Tytuł: Ferdydurke
Autor: Witold Gombrowicz
Epoka: Dwudziestolecie międzywojenne
Rodzaj: Epika
Gatunek: Powieść awangardowa
Szkoła: Szkoła ponadgimnazjalnaLektury
w Gimnazjum

Lektury
w Szkole ponadgimnazjalnej

Copyright © 2016 Lekturki.pl Wszystkie prawa zastrzeżone